Центърът се характеризира със сравнително добро демографско състояние, нисък и намаляващ коефициент на безработица и средно ниво на заплащане. Водещи са преработващата промишленост, строителството, търговията и туризмът. Качеството на училищното образование в община Бургас е по- високо от средното за страната, но резултатите в периферията са незадоволителни.
ИЦ „Бургас“ се състои от шест общини – Айтос, Бургас, Камено, Созопол, Средец и Руен. В него живеят 73% от населението и работят 70% от наетите в цялата област Бургас. Община Бургас привлича под формата на ежедневни мигранти близо 31% от наетите в Камено и между 10 и 15% от тези в Созопол, Айтос, Средец и Руен.
В община Бургас се наблюдава висока степен на концентрация на произведената продукция (92%) и на наетите лица (84%). Ключово остава значението на преработващата промишленост, въпреки че нейният дял от общата произведена продукция спада от 74,5 на 63,0% в периода 2011–2015 г. В периферията на ИЦ „Бургас“ ясни положителни тенденции се наблюдават в сферата на селското стопанство, транспорта и търговията (почти във всички общини), както и в туризма – най-вече в Созопол.
В периода 2011–2013 г. инвестициите в дълготрайни материални активи нарастват от 706 млн. лв. до 1,60 млрд. лв./година, като основната причина е изградената от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД инсталация за преработка на тежък петрол. Следва период на спад, като през 2015 г. разходите на предприятията са малко над 1 млрд. лв. Доминира индустрията (над 45% от общите разходи за ДМА), следвана от търговията, транспорта и туризма (общо 31%). Най-ясни положителни тенденции на секторно ниво се виждат в търговията, транспорта и туризма в общините Бургас, Созопол, Руен (с изключение на туризма) и Айтос. Ръст на годишните разходи за ДМА се наблюдава и в селското стопанство в община Средец.
Около 1,3 млрд. евро (над 92% от общите преки чуждестранни инвестиции с натрупване) са концентрирани в община Бургас, като преобладаващата част от тях се свързват с дейността на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД. Именно на счетоводни операции между тази фирма и регистрираната в Холандия компания-майка (LUKIOL Europe Holdings) се дължи спадът на ПЧИ през 2014 г. Въпреки че инвестициите в индустрията остават водещи, в периода 2011–2015 г. най-ясна положителна тенденция се наблюдава в сферата на туризма, търговията и транспорта. За периода общият обем на ПЧИ (с натрупване) в тези сфери нараства от 61 на 206 млн. евро. Освен в община Бургас значителни ПЧИ се наблюдават още в Созопол – близо 77 млн. евро към края на 2015 г. Спрямо местното население ПЧИ (с натрупване) са над 6 хил. евро/човек и в двете общини, т.е. близо два пъти по-високи от средните за страната.
През 2016 г. коефициентът на безработица намалява за трета поредна година и достига 6,8%, което е и най-ниското ниво от 2011 г. насам. Докато безработицата в община Бургас е едва 3,9%, а в Айтос, Камено и Созопол – под 10%, пазарът на труда в Руен и Средец остава потиснат, а безработицата е съответно 18,4 и 19,3%. Между 2011 и 2015 г. не се наблюдават значими промени в разпределението на наетите лица между отделните сектори или общини. Огромната част от наетите (85%) работят в община Бургас, а на секторно ниво преобладават наетите в търговията (18%), преработващата промишленост (16%), строителството (11%), транспорта, складирането и пощите (10%), образованието (8%) и туризма (7%).
Средната работна заплата достига 842 лв./месец, като в сравнение с 2011 г. отчетеният ръст е 24,5%. Различията между отделните общини обаче са значителни, като най-ниски са възнагражденията в Руен (556 лв.) и Айтос (567 лв.).
Най-високи са заплатите в сферата на преработващата промишленост, като в продължение на няколко години възнагражденията на наетите в тази икономическа дейност в община Средец са по-високи от тези в община Бургас. Фалитът на едно от водещите предприятия в община Средец обаче може да доведе до промяна на това съотношение през следващите години.
ИЦ „Бургас“ включва някои от най-слабо повлияните от демографската криза райони в страната. В периода 2000–2016 г. населението намалява с по-малко от 5%, като най-силен е спадът в общините Камено (20,2%), Средец (17,9%) и Айтос (11,5%), а най-слаб – в Бургас (едва 1%). През по-голямата част от периода 2000–2016 г. заселилите се лица са повече от изселилите се, като трайни негативни тенденции на механично движение се наблюдават единствено в община Руен.
През 2016 г. 61,8% от населението на центъра е на 15–64 години при средно 65,2% за страната. Близо 70% от населението в тази възрастова група живее в община Бургас. Коефициентът на демографско заместване (66,9% през 2016 г.) е по-благоприятен от средните за страната (62,8%). Това означава, че на всеки 100 души на възраст 60–64 години, на които предстои да напуснат пазара на труда, се падат около 67 на възраст 15–19 години, които да заемат техните места.
Образователната структура на местното население е аналогична със средните стойности за страната – висше образование имат малко под 20% от лицата, а средно – около 43%.
Професионалното образование е съсредоточено в община Бургас, където се намират близо 83% от обявените над 1900 свободни места за прием през учебната 2016/2017 г. Гимназиите в Айтос, Средец, Камено и Созопол подготвят кадри най-вече за селското стопанство, туризма и в по-малка степен за промишлеността. Изборът на учебни заведения в Бургас е значително по-разнообразен, като освен тези три характерни за района сфери съществуват професионални гимназии, предлагащи подготовка в сферите на корабното дело, електротехниката, строителството и архитектурата, дървообработването, химичните технологии, ресторантьорството и др. В община Бургас се намира и една от най-престижните търговски гимназии в страната.
Съпоставката между структурата на икономиката и план-приема в професионалните гимназии показва известно разминаване между образователната система и нуждите на местния бизнес. Недостиг на кадри може да се очаква в туризма и в някои от подсекторите на преработващата промишленост.
Средната оценка от матурите по БЕЛ през 2016 г. в рамките на ИЦ „Бургас“ е „добър“ 4,13, което е близко до средната стойност за страната („добър“ 4,17). Тази стойност обаче е повлияна в значителна степен от по-силните резултати в община Бургас.
В рамките на ИЦ „Бургас“ действат два университета – Технически университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и Бургаски свободен университет (БСУ). През учебната 2009/2010 г. там учат 13,5 хил. студенти, но след седем години на спад през учебната 2016/2017 г. техният брой е едва 7,1 хил. Причината за отлива на студенти от БСУ са сравнително високите такси в университета и все по-лесният прием в сходни направления в държавни ВУЗ-ове, разчитащи на субсидии.