Икономиката в ИЦ „Козлодуй“ е доминирана от ядрената централа – в нея работят половината наети, а енергийният сектор формира над 4/5 от произведената в нея продукция. Присъствието и` тласка заплатите значително над средните за страната – те достигат средно 1465 лв./месец през 2015 г.
Впечатление прави обаче високата безработица, а демографските тенденции не са особено оптимистични – и естественият, и механичният прираст са по-ниски от тези в повечето центрове. От гледна точка на образоването не се постигат особено впечатляващи резултати.
Центърът се състои от четири общини – Козлодуй, Оряхово, Мизия и Хайредин, всички разположени на територията на област Враца. Специфичното е, че икономическото ядро Козлодуй се различава от административния център (Враца). С най-тясна връзка с ядрото е Мизия, от която ежедневната трудова миграция към Козлодуй е 29%, следвана от Оряхово с 15% и Хайредин с 10%.
Почти цялата икономика на центъра е съсредоточена в Козлодуй, като 92% от произведената през 2015 г. продукция са в общината, а други 4% са в Оряхово. Присъствието на ядрената електроцентрала „Козлодуй“ до голяма степен предопределя структурата на икономиката, като енергийният сектор генерира 4/5 от общата продукция. Икономиката на периферните общини от своя страна е доминирана от селското стопанство – в него са концентрирани 80% от продукцията на Хайредин, 61% от тази на Оряхово и 64% от тази на Мизия. Въпреки това аграрният сектор съставлява едва 6,5% от икономиката на центъра като цяло. Спрямо 2011 г. продукцията в строителството се е свила със 73% най-вероятно във връзка с дейности около ядрената централа. Като цяло продукцията е намаляла с 5 пр.п. през 2015 г. спрямо 2011 г., но в най-важния отрасъл – енергетиката, се наблюдава растеж.
Данни за инвестициите в центъра като цяло липсват. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи в периферията са почти изцяло в селското стопанство и индустрията. Съдейки по достъпните данни за 2012 г., почти всички разходи за ДМА в Козлодуй са в индустрията, която включва и енергетиката. Поради съображения за конфиденциалност детайли за преките чуждестранни инвестиции почти няма с изключение на данни за Козлодуй към края на 2012 г., които показват, че до този момент в общината са инвестирани 11 млн. евро чужд капитал.
Броят наети като цяло е малък, като към 2015 г. общо наетите са малко над 10 хил. души, от които 8 хил. са в ядрото. Около половината от тях – 4,9 хил., работят в енергийния сектор (всички в град Козлодуй). Поравно застъпени са строителството и преработващата промишленост, като в тях са наети по около 1000 души. В периферията броят на наетите е относително равномерно разпределен между преработващата промишленост, селското стопанство и търговията. Общо броят на наетите е намалял с 14% през 2015 г. спрямо 2011 г. най-вече заради спада на наетите в строителството и здравеопазването в Козлодуй.
Средната брутна месечна заплата е доста висока – към 2015 г. тя достига 1465 лв. Структурата на заплатите по сектори сочи, че основна причина за високата средна стойност са няколко дейности, съсредоточени в ядрото. Средните заплати в периферията са доста по-ниски – 562 лв. в Хайредин, 661 лв. в Оряхово и 555 лв. в Мизия. Средната заплата в центъра е 1745 лв., но в някои сектори тя е значително по-висока – в „Професионални дейности и научни изследвания“ например средното месечно възнаграждение е 3104 лв., като е нараснало повече от два пъти само през 2015 г. спрямо 2014 г., но в него през периода са наети между 25 и 50 души. Относително високи са заплатите и в строителството (1347 лв.) в Козлодуй. Данните за заплащането в енергийния сектор са конфиденциални, но предвид това, че в него са повече от половината наети в Козлодуй, то следва да е малко над средната за общината стойност, или около 2 хил. лв./месец. В повечето сектори в икономическия център се наблюдава ръст на заплащането между 2011 и 2015 г., като забележими изключения са строителството, финансовите дейности и транспортът, при които се отчита значителен спад. Ръстът на заплатите е по-бърз в периферните общини, отколкото в ядрото.
Безработицата е относително висока, като към 2016 г. тя достига 24,9%. Този резултат може да се обясни със структурата на местната икономика и доминиращата в нея ядрена енергетика, която предопределя много ниски шансове за реализация извън този отрасъл. Разликите между ядрото и периферията също са големи – докато в Козлодуй безработните са 14,8% от работната сила, то в Хайредин те са 60,9%. Трендът също е към увеличаване на безработицата, особено в периферните общини.
Населението на центъра е намаляло с 30% в периода 2000–2016 г. – от 59 хил. на 42 хил. души. Няма и голяма вероятност тази тенденция да се промени в близко бъдеще – през целия период естественият прираст е отрицателен, като през 2016 г. достига –11‰ (спрямо –10‰ през 2000 г.). Докато механичното движение в началото на периода е почти балансирано между за-селващи се и изселващи се, то през 2016 г. коефициентът на механичен прираст достига –9‰.
Размерът на работната сила също намалява, но с малко по-бавен темп от този на общото население, като спадът между 2001 и 2016 г. е с 20% – от 30 хил. до 24 хил. души. Работната сила като цяло съставлява 58,3% от населението. Отрицателната демографска тенденция е по-ясно изразена в периферията, отколкото в Козлодуй. Големи различния има между отделните общини при демографското заместване – докато в ядрото коефициентът е 89%, то в периферните общини варира между 56 и 62%. С други думи, способността на община Козлодуй да възпроизвежда работната си сила е далеч по-добра от тези на периферията.
Професионалното образование е разпределено относително равномерно в центъра, като във всички общини има поне по едно училище. В Козлодуй е разположена една от двете гимназии по ядрени технологии в страната, в която според план-приема за 2016/2017 г. се обучават по 26 ученици в специалностите „Електроенергетика“, „Топлотехника“ и „Компютърни технологии“. Другото професионално училище в общината е със земеделски профил (26 ученици). В Мизия има паралелка по хранителни технологии (26 ученици), в Оряхово – паралелки по икономика, информатика и лозарство (всяка с по 26 ученици), а в Хайредин – две паралелки за готвачи и сервитьори (по 13 ученици).
Освен професионалните в Козлодуй има три общообразователни училища, а в периферните общини – още осем, но нито едно от тях не е профилирано. Висши училища няма, но софийският Технически университет предлага специалност „Промишлена топлоенергетика“, обучението по която се извършва в София и в Козлодуй.
Средната оценка на държавните зрелостни изпити по БЕЛ за 2016 г. e „добър“ 4,07, или малко под средната за страната. Между общините няма големи различия, като най-добре се представя Козлодуй (4,16), а с най-нисък резултат е Хайредин (3,66).