Около половината от местното производство се дължи на преработващата промишленост. Наблюдава се известен отлив на инвестиции от индустрията за сметка на нови инвестиции в селското стопанство, търговията, транспорта и хотелиерството. Макар пазарът на труда да се развива добре и безработицата да е на най-благоприятното си ниво след кризата, заплатите остават относително ниски.
ИЦ „Пазарджик“ се състои от три общини – Лесичово, Пазарджик и Септември. В него живеят и работят 53% от населението на област Пазарджик. Ядрото на центъра – община Пазарджик, привлича като ежедневни мигранти близо 16% от наетите в Лесичово и 13% от наетите в Септември. По този начин около 4% от работещите в община Пазарджик 28,5 хил. души живеят в нейната периферия.
ИЦ „Пазарджик“ се характеризира със силна концентрация на икономическата активност в ядрото – община Пазарджик, където се генерират 87% от произведената продукция. Като изключения от това наблюдение можем да определим най-вече преработващата про-мишленост, около 20% от която е концентрирана в Септември. Ролята на най-малката община – Лесичово, е минимална (по-малко от 1% от общата продукция).
Най-голям дял от произведената продукция заема преработващата промишленост (около 50%), следвана от търговията (11%), строителството (10%), транспорта, складирането и пощите (8%). Развитието на различните видове икономически дейности е сравнително равномерно и устойчиво във времето, като след четири поредни години на растеж произведената продукция достига 1,47 млрд. лв. през 2015 г., надвишавайки с 1/3 нивата от 2011 г.
Преките чуждестранни инвестиции са съсредоточени в Пазарджик (93,5%) и Септември (6,3%), като в периода 2011–2015 г. техният размер (с натрупване) нараства от 103 на 123 млн. евро. В началото на този период 85% от тях са насочени към индустрията, но лекият отлив на ПЧИ от община Септември и увеличаването на инвестиционния интерес към други дейности водят до спад на този дял до 73% в края на периода. Ръст на ПЧИ се наблюдава най-вече в Пазарджик (търговия, транспорт и хотелиерство, селско стопанство). В съотношение с броя на местното население ПЧИ възлизат на около 880 евро/ човек – близо три пъти под средното ниво за стра-ната.
През 2015 г. едно от най-големите предприятия в ИЦ „Пазарджик“ – австрийското „ДУРОПАК Тракия“ АД, беше придобито от британския производител на хартия и опаковки „DS Smith“. Други големи работодатели са „Елхим-Искра“ АД (акумулатори и акумулаторни батерии) и „Вагоноремонтен Завод – 99“ АД (и двата завода са в община Септември). Развити са още дървопреработвателната, хранително-вкусовата промишленост („Еко Мес“ ЕООД), строител-ството и машиностроенето. През юли 2017 г. немската „Костал“ откри в Пазарджик третия си завод за автомобилни части в България с първоначална инвестиция от 32 млн. евро.
През 2015 г. инвестициите в дълготрайни материални активи нарастват за втора поредна година, достигайки 179 млн. лв., но остават под нивата от 2011 и 2012 г. Най-ясно видим е спадът в индустрията – през 2015 г. разходите за придобиване на ДМА са два пъти под нивата от 2011 г. и три пъти под тези от 2012 г. За сметка на това се наблюдава чувствителен растеж в селското стопанство, търговията, транспорта и хотелиерството, чийто общ относителен дял нараства от 20% през 2011 г. до 51% през 2015 г.
През 2015 г. броят на наетите лица нараства за трета поредна година, достигайки 32,4 хил. души, 86% от които работят в ядрото на икономическия център. На секторно ниво преобладават наетите в преработващата промишленост (29%), търговията (17%), образованието (9%) и здравеопазването (7%).
Средната брутна работна заплата в ИЦ „Пазарджик“ (638 лв./месец) е чувствително по-ниска от тази за страната (878 лв.), макар да нараства със сходен темп. Характерен е изпреварващият ръст на заплащането във втората по големина община – Септември. След 2013 г. средната месечна работна заплата в нея е по-висока от тази в Пазарджик, като през 2015 г. разликата достига 50 лв. Причината за това е увеличаването на броя на наетите в преработващата промишленост. Обратна на тази тенденция се наблюдава в Лесичово, където средното заплащане остава под 500 лв. дори и през 2015 г.
През 2016 г. коефициентът на безработица намалява за трета поредна година – до 8,0%, което е и най-ниското ниво от 2011 г. насам. Разликата между отделните общини обаче е значителна – 5,2% в община Пазарджик, 16,6% в Септември и над 25% в Лесичово.
ИЦ „Пазарджик“ е в значителна степен повлиян от демографската криза в страната. Спрямо 2000 г. населението намалява с близо 16% (14% за Пазарджик и 22% за периферията) при спад от около 13% на национално ниво.
Естественият прираст на населението е отрицателен, но малко по-благоприятен от средните за страната нива. Изключението тук е община Лесичово, в която той е традиционно между два и три пъти по-неблагоприятен от средните стойности. В същото време Лесичово се радва на добри стойности на механичния прираст, като между 2013 и 2015 г. той е дори положителен.
През 2016 г. 65,2% от населението е в работоспособна възраст (на 15–64 години), като 79% от него в живее в община Пазарджик. Коефициентът на демографско заместване (69,0% през 2016 г.) е чувствително по-висок от средните за страната 62,8%, като не се наблюдават разлики между отделните общини. Това означава, че на всеки 100 души на възраст 60–64 години, на които предстои да напуснат пазара на труда, се падат 69 души на възраст 15–19 години, които да заемат техните места.
Висше образование имат около 14,1% от населението при средно 19,6% за страната, а със средно образование са 40,2% от населението при 43,4% на национално ниво. За разлика от други икономически центрове разпределението на лицата с начално или по-ниско образование е сравнително равномерно – 19,1% в Пазарджик, 21,9% в Септември и 23,2% в Лесичово.
Близо 87% от обявените свободни места за прием през учебната 2016/2017 г. са в деветте професионалните гимназии в Пазарджик, а останалите – в двете професионални гимназии в Септември. И тук, както и в други икономически центрове, се забелязва значителен дял на образователните институции, обучаващи кадри за селското стопанство. Предвид инвестиционните намерения в региона и реализираните вече проекти в ИЦ „Пловдив“, прави впечатление сравнително ниският дял на учениците, които се подготвят за автомобилостроенето и свързани с него дейности. Местните училища увеличават приема за преработващата промишленост, строителството и архитектурата, туризма и стопанските науки.
Средната оценка от матурите по БЕЛ през 2016 г. в ИЦ „Пазарджик“ е „добър“ 4,15 при „добър“ 4,17 за страната. Тази стойност обаче е повлияна от по-силните резултати в Пазарджик, където се явяват на зрелостен изпит близо 92% от всички ученици в центъра, достигайки средна оценка „добър“ 4,23. Средната оценка в община Септември е „среден“ 3,18, а в Лесичово няма среднообразователни училища.