Икономиката на центъра е концентрирана в добива и производството на електроенергия. Заплатите в него са значително по-високи от средните за страната, но анализът сочи потенциални бъдещи проблеми с работната сила най-вече заради неблагоприятната образователна структура.
ИЦ „Раднево“ е разположен в централната част на страната и се състои от две общини – Раднево, която е и негово ядро, и Нова Загора. Ежедневната трудова миграция от Нова Загора към Раднево според последното преброяване е 12% от наетите. Икономическият център е нетипичен с това, че населението на периферната община е почти два пъти по-голямо от това на ядрото.
Четири пети от произведената продукция в центъра към 2015 г. е концентрирана в икономическото ядро. В периода 2011–2015 г. се наблюдават противоположни тенденции в ядрото и в периферната община – докато в Раднево продукцията намалява с 6,34%, то в Нова Загора има ръст с 10,64%. С най-голямо значение за икономиката на центъра са добивът на лигнитни въглища в община Раднево и производството на електроенергия в ТЕЦ „Марица- изток 2“ – около 90% от продукцията в центъра са съсредоточени в тези два отрасъла. Икономиката на Нова Загора е по-балансирана, като 50,1% от нея попадат в преработващата промишленост. Относително малък е делът на земеделието (6% от икономиката на целия център), строителството (3%), транспорта, складирането и пощите (3%).
През разглеждания период (2011–2015 г.) инвестициите в центъра намаляват. Разходите за придобиване на дълготрайни активи са концентрирани в Раднево (77%), като най-голям дял тук има индустрията – 61% от общите РДМА през 2015 г. Спадът на инвестициите се дължи основно на свиването им наполовина в индустрията най-вероятно поради обновяването на „Марица-изток 2“, завършило през 2012 г.
Преките чуждестранни инвестиции в икономическия център следват обратна тенденция на наблюдаваната при РДМА. Към края на 2015 г. ПЧИ (с натрупване) са с 12% повече в центъра спрямо края на 2011 г., като ръстът е с 40% в ядрото. В Нова Загора са съсредоточени 98% от ПЧИ; 77% от общия им обем са в индустрията на периферната община, като значителна част от тях са във фирми от текстилния бранш. Общият обем на ПЧИ в центъра е 68 млн. евро към 2015 г.
В периода 2011–2015 г. се наблюдава спад при наетите в центъра, но той е много по-значителен в ядрото (–9,38%), отколкото в периферната община (–1,7%). По-голямата част от наетите лица е съсредоточена в Раднево – 66% от наетите в центъра. Има и разлики в структурата на работната сила – в Раднево повече от половината наети към 2016 г. са в енергийния отрасъл, а други 47% – в добивната промишленост. В Нова Загора наетите в преработващата промишленост са 33%, докато в енергийния сектор и в добива делът им е незначителен. На фона на общия спад броят на наетите в добивната промишленост в Раднево и в промишленото производство в Нова Загора расте, като тече процес на концентриране на работната сила в тези отрасли и отлив от всички останали.
Причината за отлива може да бъде ясно разчетена в структурата на заплатите. Докато през 2016 г. средната брутна месечна заплата в Нова Загора е 608 лв., в Раднево тя е почти три пъти по-висока – 1601 лв. Големи разлики има обаче между отделните икономически дейности – месечната заплата в добивната промишленост в Раднево е 1766 лв., докато в хотелиерството и ресторантьорството тя достига едва 355 лв. (2015 г.). Аналогично при наетите в енергийния сектор в Нова Загора месечната заплата е 1605 лв., докато при административните и спомагателни дейности – 404 лв.
Към 2016 г. средната за целия център безработица е 8,17%, като коефициентът е малко по-висок в Нова Загора (8,2%), отколкото в Раднево – 8%.
Общото население на центъра е намаляло с 23% в периода 2000–2016 г., като спадът е относително по-бърз в ядрото. Макар и в цялата страна да има спад в броя на населението, темпът в ИЦ „Раднево“ е приблизително два пъти по-бърз от средния за страната. Механичният прираст в центъра е отрицателен за целия период от 2000 г. насам. За 2016 г. той e –7,3‰, като разликата между заселилите се и напусналите е по-голяма в Нова Загора. Естественият прираст също е отрицателен, като за 2016 г. е –7,5‰.
Делът на работоспособното население за икономическия център е 58%. В унисон с общите демографски тенденции населението в трудоспособна възраст през периода намалява, като спадът между 2000 и 2016 г. е около 17% за Нова Загора и 21% в Раднево.
Коефициентът на демографско заместване (съотношението между броя лица на възраст 15–19 години и тези на 60–64 години) е 76% – относително благоприятна стойност на фона на средната за страната. Има обаче голяма разлика между двете общини. Докато в Нова Загора коефициентът е 85%, то в Раднево тази стойност е 58%, което е индикатор за доста по-бързо свиване на работната сила в бъдеще и за потенциални проблеми с възпроизводството и`.
По-голямата част от професионалното образование в центъра е съсредоточено в Нова Загора, където има професионални гимназии по селско стопанство, техника и технологии. Земеделското училище предлага обучение както по технологии в хранително-вкусовата промишленост, така и по фермерство и ползване на земеделска техника (общо около 110 ученици според план-приема за 2016/2017 г.). Техническото училище подготвя специалисти по електротехника, работа с енергийни съоръжения и компютърни системи (около 140 ученици), а професионалната гимназия в Раднево обучава минни и машинни техници (общо около 110 ученици годишно). Най-общо структурата на професионалното образование в центъра отговаря на структурата на работната сила в нея с известно свръхпроизводство на кадри за селското стопанство.
В Нова Загора има още 5 общообразователни училища, а в Раднево – 6, като нито едно от тях не е профилирано. Икономическият център не предлага възможности за висше образование.
Според данните от преброяването от 2011 г. образователната структура на центъра е относително неблагоприятна, като над 50% от хората на 25–64 години са с основно и по-ниско образование. В центъра има относително малко висшисти – 8,9% в Раднево и 10,6% в Нова Загора. В Нова Загора делът на тези с начално и по-ниско образование е по-висок от този в Раднево и достига около 22%. В центъра средно има 10% висшисти, 38% среднисти и 52% с основно и по-ниско образование.
Оценките на последните държавни зрелостни изпити по БЕЛ (2016 г.) в центъра сочат ниско качество на образованието и съответно не вещаят скорошно подобрение на образователна структура на местното население. В Раднево средната оценка от матурите е едва „среден“ 3,35, а в Нова Загора – „добър“ 3,91. И в двете общини резултатите са доста под средното за страната ниво (4,17).