Водеща за икономиката е преработващата промишленост, като огромната част от икономическата дейност и инвестициите са съсредоточени в община Русе. Пазарът на труда постепенно се възстановява, но броят на наетите не е достигнал предкризисните нива, а заплатите изостават от средните за страната. Образователната структура на местното население е относително благоприятна.
ИЦ „Русе“ се състои от пет общини: Ветово, Две могили, Иваново, Русе и Сливо поле. В тях живеят 90% от населението и работят 94% от наетите в цялата област Русе.
Ядрото на икономическия център – община Русе, привлича под формата на ежедневни мигранти 41% от наетите в община Иваново, 28% от наетите в Сливо поле и около 13% от тези във Ветово и Две могили. Около 4% от работещите в община Русе 64,7 хил. души живеят в нейната периферия.
В периода 2011–2015 г. произведената продукция в рамките на ИЦ „Русе“ нараства с близо 40%, достигайки 4,1 млрд. лв., като 85% от нея се генерират в община Русе. Най-голям дял от произведената продукция заема преработващата промишленост (42,3%), следвана от традиционно силно развитата търговия (14,2%), транспорта, складирането и пощите (11,6%) и селското стопанство (7,1%). Единствената икономическа дейност, която се развива по-активно в периферията, отколкото в ядрото, е селското стопанство.
В съотношение с броя на населението инвестиционната активност е по-ниска от средната за страната както по отношение на привлечените преки чуждестранни инвестиции, така и по отношение на разходите на предприятията за придобиване на дълготрайни материални активи. ПЧИ са напълно съсредоточени в община Русе (над 99%), като към края на 2015 г. техният размер (с натрупване) спада до 278 млн. евро. Основната причина е отливът на инвестиции в операциите с недвижими имоти, търговията, транспорта и хотелиерството. Над 80% от всички ПЧИ са насочени към индустрията. Сред ключовите инвеститори се нареждат френският производител на алуминиеви части за автомобили „Монтюпе“ и немският производител на автомобилни заключващи системи „Витте Аутомотив България“.
Отливът на ПЧИ е донякъде компенсиран от повишаващата се активност на местните предприятия. През 2015 г. инвестициите в ДМА нарастват за четвърта поредна година, достигайки 448 млн. лв. Спадът в индустрията е компенсиран от по-висока инвестиционна активност в строителството, търговията, транспорта и хотелиерството. Тенденция към нарастване на годишните разходи за ДМА се наблюдава и в селското стопанство, включително в по-малки общини като Ветово, Две могили и Иваново. През 2016 г. в Русе открива врати ново депо в специализирания завод за ремонт на локомотиви на „Експрес Сервиз“ ООД.
Въпреки спада на безработицата броят на наетите лица отбелязва лек спад през 2014 и 2015 г., като това важи дори за община Русе. Единствената икономическа дейност, която не е почти напълно съсредоточена в ядрото, е селското стопанство. На секторно ниво преобладават наетите в преработващата промишленост (35%), търговията (14%), транспорта, складирането и пощите (8%) и образованието (7%).
Средната брутна работна заплата в ИЦ „Русе“ (719 лв./месец през 2015 г.) е чувствително по-ниска от тази за страната (878 лв.), макар да нараства със сходен темп през последните години. Въпреки концентрацията на икономическата дейност в община Русе видимо изоставане от средните нива на заплащане се наблюдава единствено в Две могили (617 лв.) и Иваново (660 лв.).
През 2016 г. коефициентът на безработица намалява за трета поредна година – до 6,9%, което е и най-ниското ниво от 2011 г. насам. Разликата между отделните общини е значителна, варирайки от 3,8% в Русе до 33,1% във Ветово. С изключение на Русе няма община, в която и през 2016 г. безработицата да е под 10%. Едно от обясненията за тези различия е все по-високата концентрация на свободните работни места в община Русе. Техният дял от общия брой в рамките на икономическия център нараства от 71,5% през 2013 г. до 92,8% през 2016 г.
В периода 2000–2016 г. населението намалява с около 16% при средно 13% за страната. В ядрото на икономическия център спадът е по-умерен (11%), но в общини като Ветово и Две могили той е над 30%. Тези процеси се дължат в огромна степен на неблагоприятния естествен прираст на населението, който остава отрицателен през целия разглеждан период. Въпреки че в периода след 2000 г. има само 4 години, в които броят на заселилите се в икономическия център е по-висок от този на изселилите се от него, механичното движение на населението е сравнително умерено и не оказва сериозно влияние върху числеността му.
През 2016 г. 60,5% от населението на центъра е на 15–64 години, което е с около 5 пр.п. по-ниско от средната стойност за страната. Над 82% от населението в тази възрастова група живеят в община Русе. Коефициентът на демографско заместване (55,5% през 2016 г.) е чувствително по-нисък от средните за страната 62,8%, като най-благоприятни са стойностите за община Ветово (63%), а най-ниски – за Иваново (37%). Това означава, че на всеки 100 души на възраст 60–64 години, на които предстои да напуснат пазара на труда, се падат около 56 души на възраст 15–19 години, които да заемат техните места.
Образователната структура на местното население е малко по-благоприятна от средните стойности за страната. Висше образование имат близо 19% от населението, среднистите са 46%, а лицата с начално или по-ниско образование – 11%.
Професионалното образование в рамките на ИЦ „Русе“ се осъществява в 13 гимназии, 11 от които се намират в община Русе, а по една има във Ветово и в Две могили. Местните професионални училища подготвят кадри в различни сфери на преработващата промишленост, между които производството на превозни средства (вкл. корабостроенето), мебели, облекла и др. Широко застъпено е още образованието в сферата на строителството и архитектурата, селското стопанство, ресторантьорството и хотелиерството.
На територията на ИЦ „Русе“ функционират две висши училища – Русенският университет „Ангел Кънчев“ и филиалът на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите – Пловдив. След четири поредни години на спад броят на студентите в центъра намалява до 7673 през учебната 2016/2017 г., което е най-ниското му ниво от 2002 г. насам. Освен намаляващия брой на населението причина за спада е постепенното свиване на субсидираните от държавата места в местните университети и съответно все по-лесният прием в столицата.
Средната оценка от матурите по БЕЛ през 2016 г. в рамките на ИЗ „Русе“ е „добър“ 4,09 при средна стойност за страната „добър“ 4,17. Най-висока е средната оценка в община Русе („добър“ 4,25), а най-ниска – тази във Ветово („добър“ 3,58). В община Иваново няма среднообразователни училища.