Инвестиционната активност в ИЦ „Шумен“ постепенно се покачва, но остава сравнително ниска, особено по отношение на чуждестранния интерес към местната икономика. Центърът се характеризира със сравнително неблагоприятна възрастова структура и висок дял на нискообразованите в някои от периферните общини. Около 3/4 от свободните работни места се разкриват в община Шумен.
ИЦ „Шумен“ се състои от пет общини – Велики Преслав, Венец, Смядово, Хитрино и Шумен. В него живеят 69% от населението и работят 82% от наетите в цялата област Шумен. Община Шумен привлича под формата на ежедневни мигранти близо 28% от наетите в община Хитрино, над 13% от наетите във Венец и Смядово, както и 11% от наетите във Велики Преслав.
В периода 2011–2015 г. произведената продукция нараства с 19% до 1,76 млрд. лв., като 94% от нея се генерира в община Шумен. Най-голям дял заема преработващата промишленост (59%), следвана от търговията (9%), строителството (9%) и селското стопанство (8%).
За същия период годишните инвестиции на предприятията в дълготрайни материални активи се покачват значително, като тези в индустрията удвояват размера си, достигайки 134 млн. лв. Цялото увеличение обаче е ограничено в рамките на община Шумен, дори що се отнася до икономически дейности като селското стопанство, които обикновено са по-силно застъпени в периферията.
Преките чуждестранни инвестиции бележат скромен ръст през последните години, като техният размер в съотношение с населението (455 евро/човек) е близо 6,5 пъти по-нисък от средните за страната нива. Към края на 2015 г. ПЧИ в ИЦ „Шумен“ възлизат на 55,5 млн. евро, които почти напълно са съсредоточени в икономическото ядро, а половината от тях са насочени към индустрията. Сред водещите инвеститори се нарежда „Карлсберг България“ АД, която през 2002 г. изкупува по-голямата част от акциите на „Шуменско пиво“ АД, както и производителят на алуминиеви валцови и пресови продукти „Алкомет“ АД. Очаква се през 2017 г. в шуменския индустриален парк да отворят врати четири нови предприятия, между които турското „Enpay“ и американското „Cambro“.
През 2016 г. коефициентът на безработица намалява за трета поредна година, достигайки 10,1%, като в община Шумен нивото е близо два пъти по-ниско. В същото време ситуацията на пазара на труда в общините Венец и Хитрино остава критична и през 2016 г., като безработицата е съответно 56 и 33%. Въпреки увеличаващите се свободни работни места в Шумен ниското образование на значителна част от населението в периферията възпрепятства нарастването на броя на ежедневните мигранти. Възстановяването на пазара на труда е все по-ясно концентрирано в община Шумен, където през 2016 г. се разкриват над 75% от обявените свободни работни места.
Близо 88% от наетите лица са в община Шумен, като тук се включва и значителна част (69%) от работещите в селското стопанство. На секторно ниво преобладават наетите в преработващата промишленост (29%), търговията (15%), образованието (9%), здравеопазването (9%) и селското стопанство (6%).
Броят на работещите остава стабилен в периода 2011–2015 г., като по-значителен спад е регистриран единствено в хотелиерството и ресторантьорството.
Средната брутна работна заплата в ИЦ „Шумен“ (726 лв./месец) е по-ниска от тази за страната (878 лв.), като варира от 745 лв. в община Шумен до 584 лв. средно за периферията. Размерът на заплатите в селското стопанство е по-висок от средния за центъра, като това важи и за по-малки общини като Хитрино. В същото време заплатите в преработващата промишленост в община Шумен са значително по-високи от заплатите в периферията – дори двойно, ако се сравнят с тези във Венец и Смядово.
ИЦ „Шумен“ е повлиян в значителна степен от демографската криза в страната. В периода 2001–2016 г. населението намалява с около 19% при средно 13% за страната. Негативните демографски процеси обхващат всяка една от общините, като най-малък е спадът във Венец (18%), а най-значителен – в Смядово (26%).
Основната причина за тези процеси е отрицателният естествен прираст на населението през разглеждания период. Въпреки че центърът губи хора и поради механичното движение на населението, има години, в които броят на заселилите се е по-висок от този на напусналите лица (2006–2008 г., както и 2012 г.).
През 2016 г. 60,5% от населението са на възраст 15–64 години, което е с около 5 пр.п. по-ниско от средната стойност за страната. Близо 75% от населението в тази възрастова група живеят в община Шумен. Коефициентът на демографско заместване (60,5% през 2016 г.) е близък до средните за страната 62,8%, като най-благоприятни са стойностите за община Венец (68%), а най-ниски – за Хитрино (49%). Това означава, че на всеки 100 души на възраст 60–64 години, на които предстои да напуснат пазара на труда, се падат около 60 души на възраст 15–19 години, които да заемат техните места.
Професионалното образование в рамките на ИЦ „Шумен“ се осъществява в 8 гимназии и едно помощно училище. В община Велики Преслав има две професионални училища – техническа гимназия и гимназия по селско стопанство, а останалите шест се намират в община Шумен. План-приемът за 2016/2017 г. предвижда подготовка на специалисти в сферата на стро-ителството и архитектурата, машиностроенето (вкл. автомобилостроенето), облеклото, химичните и хранителните технологии и селския туризъм. Както и в други райони на страната, прави впечатление прекомерно големият дял (близо 20%) на свързаните със селското стопанство места в план-приема.
През 2016 г. броят на студентите намалява за десета поредна година в унисон с общата тенденция в северната част на страната. Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ предлага подготовка в три основни направления – хуманитарни науки, природни науки и математика и информатика. През 2004 г. е открит и факултет по технически науки, който подготвя инженери в направления като „Архитектура, строителство и геодезия“ и „Ко-муникация и компютърна техника“. Наред с Шуменския университет на територията на ИЦ „Шумен“ функционира и факултет към великотърновския Национален военен университет „Васил Левски“.
Образователната структура на местното население е по-неблагоприятна от тази за страната, като в общините Венец и Хитрино относителният дял на населението с начално или по-ниско образование е над 25%, а на висшистите – под 3%. По-добри от средните стойности се забелязват единствено в община Шумен, където живеят 91% от висшистите и 81% от среднистите в икономическия център. Никой от индикаторите за качеството на образова-телната система не подсказва, че проблемът с неблагоприятната образователна структура ще бъде разрешен в скоро време. Средната оценка от матурите по БЕЛ през 2016 г. в рамките на ИЦ „Шумен“ е „добър“ 4,04 при „добър“ 4,17 за страната.