Икономиката на център „София“ е доминирана от Столична община. В него живее 1/5 от населението на страната. С най-голямо значение за икономиката са търговията и услугите, като най-голям ръст през последните години има в сектора на далекосъобщенията и IT. Демографията демонстрира по-добри от средните за страната тенденции, а ядрото е средище както на средното, така и на висшето образование.
„София“ е най-големият икономически център в страната. Неговото ядро е на първо място по нетна трудова миграция и произведена продукция. Община Перник е вторично ядро със собствена периферия, но самата тя е част от периферията на София. С над 10% ежедневна трудова миграция към Столична община са Мездра, Белово, Мирково, Ковачевци, Брезник, Годеч, Костенец, Радомир, Драгоман, Ихтиман, Перник, Горна Малина, Сливница, Костинброд, Елин Пелин, Своге и Божурище, а Перник привлича работници от Брезник и Радомир. Центърът обхваща повече от половината общини в административните области София (столица) и Перник и по една община от Пазарджишка и Врачанска област. Най- висока е ежедневната трудова миграция от Божурище, като 47% от наетите в нея работят в столицата.
Икономиката е концентрирана изключително в Столична община, където се генерират 94% от произведената продукцията през 2015 г., или 57 млрд. от общо 60 млрд. лв. Други 2% са във второстепенното ядро Перник. Икономиката се развива доста бурно между 2011 и 2015 г., като ръстът за периода е 23%. Темпът на растеж далеч не е еднакъв в различните общини – докато създаването на Индустриална зона „Божурище“ например води до 265% ръст на производството в общината, то свиването на преработващата промишленост в Перник води до намаляване на продукцията в община Перник с 27%. Водещ сектор е търговията (20%) – очаквано предвид това, че тук са разположени централите на търговските вериги, а и София е градът с най-платежоспособно търсене и най-много търговски обекти. На второ място се нарежда преработващата промишленост (16%), а на трето – ИКТ секторът (11%). И трите водещи телекомуникационни компании са регистрирани в столицата, а в нея са и основните инвестиции в IT сектора.
От значимите отрасли най-голям ръст през периода се наблюдава в търговията (43%) и строителството (42%), следвани от професионалните дейности и научните изследвания (33%) благодарение на аутсорсинга на бизнес услуги към столицата. Спад има единствено при енергетиката (–26%).
Инвестициите също са съсредоточени в столицата. Към края на 2015 г. в нея са привлечени 95% от преките чуждестранни инвестиции (с натрупване). По същия начин 95% от РДМА за 2015 г. също са направени в столицата. Тенденциите обаче се разминават значително – докато при ПЧИ (с натрупване) през периода 2012–2015 г. има ръст с 4%, то при годишните разходи за ДМА има спад с 4% най-вече в резултат на свиването на инвестициите в индустрията. Разпределението на инвестициите отговаря на структурата на икономиката на центъра.
В столична община работят 92% от всички наети в центъра, а други 3% са във второстепенния център „Перник“. Общият им брой остава постоянен през целия период, като нараства от 740 хил. през 2011 г. до 767 хил. в края му. Положителната динамика се дължи почти изцяло на ръста в столицата, докато в повечето периферни общини, освен в Божурище и Елин Пелин, броят на наетите остава статичен или намалява. Най-много наети има в търговския сектор – 157 хил., следван от преработващата промишленост и ИКТ; в селското стопанство и добива почти няма наети.
Средната брутна месечна заплата през 2015 г. (без да се взема предвид община Мирково, за която данните са конфиденциални) е 1174 лв. най-вече благодарение на високото заплащане в столицата. С близко до средното заплащане в София са и общините Елин Пелин и Божурище. В периода 2012–2015 г. средната заплата в центъра е нараснала с почти 1/3, като не се наблюдава спад в нито един от отраслите и общините. Има големи разлики между заплатите в отделните отрасли – най-високи са те в ИКТ сектора в столицата – средно 2231 лв./месец, следван от финансовите и застрахователните дейности – 1823 лв./месец. Най-ниските заплати в икономическия център са в туризма – 592 лв., но в периферията често са дори по-ниски – в Елин Пелин например са средно 334 лв.
През 2016 г. коефициентът на безработица е 3,47%. Почти пълната липса на безработица се дължи най-вече на Столична община, където коефициентът е 2,52%. В по-голямата част от периферията той е в диапазона 5–12% с изключение на Ковачевци (30%) и Ихтиман (17%).
Населението е нараснало с 4% между 2001 и 2016 г., като в края на периода достига 1,6 млн. души. На ниво община обаче това важи само за София (9% ръст), Елин Пелин (12%) и Божурище (36%). В останалите общини населението намалява или не се променя значително. Естественият прираст е отрицателен (–3,2‰) през 2016 г., но е по-благоприятен от този за страната. Ядрото се представя дори по-добре с естествен прираст от –1,5‰. Механичният прираст е положителен през целия период и достига 3,2‰ през 2016 г., като най-много заселващи се привличат столицата, Брезник и Елин Пелин.
През 2016 г. броят на населението в работоспособна възраст в центъра е малко на 1 млн. души в сравнение с 936 хил. в началото на века. В относително изражение работоспособните са 64% от цялото население, като най-висок е този коефициент в София (65%), а най-нисък – в Ковачевци (42%). Тенденцията е към увеличаване на работоспособните, като през 2000 г. те са били 61% от населението.
Коефициентът на демографско заместване през 2016 г. е 64%, или малко над средното за страната. И този показател обаче е движен най-вече от тежестта на столицата – при някои от по-малките общини той е далеч по-нисък, което сочи, че в близко бъдеще те ще бъдат изправени пред значителни проблеми с възпроизвеждането на работната си сила.
София предлага най-разнообразното професионално образование в страната – на практика няма професионално направление, което да не е застъпено. В столицата се намират и повечето от най-добрите специализирани гимназии – според класирането на последните държавни зрелостни изпити седем от десетте най-добри училища в страната са в София.
Тук са и повечето от най-добрите университети в България – Софийският университет държи първите места в много от направленията в рейтинговата система на висшите училища (право, психология, социални науки, физика, химия, математика, история и др.). В София има общо 23 държавни и частни университета.
Образователната структура е значително по-благоприятна в сравнение с тази в останалите зони; почти 1/3 от хората (32%) са с висше образование, а малко под половината (46%) са със средно. С основно образование са 13%, а тези с начално и по-ниско образование – едва 8%.
Средната оценка на матурата по БЕЛ през 2016 г. е „добър“ 4,48 най-вече благодарение на факта, че в Столична община средният успех е 4,58.