Пет тренда за икономиките на общините в Пловдив
Икономиката на Пловдив е доминирана от привлекателността и разнообразието на областния център и доброто представяне на индустрията в широката периферия на областния център. Нормализирането на икономическите условия след пандемията води до бързо покачване на инвестиционната активност, в т.ч. в индустрията, като Пловдив е на второ място в страната по общ размер на инвестициите. Пазарът на труда отчита подобрение към висока заетост и ниска безработица. Образователната структура остава доминирана от средното образование, а постиженията на учениците – не особено високи отвъд областния център. Демографските показатели са благоприятни на фона на почти всички останали части на страната, а повечето общини са магнит за имигранти.
- Силните малки икономики на Пловдив
На фона на значителния ръст в почти всички регионални икономики през 2021 г. в контекста на отърсването от ефекта на пандемията, в общините в състава на област Пловдив се наблюдава по-скоро задържане на икономическата динамика и дори спад. Динамиката обаче не е еднозначна в различните части на областта – в областния център между 2020 и 2021 г. има ръст на добавената стойност с 10%, подкрепен отчасти от възстановяването на туристическата дейност. В по-малките общини с индустриален фокус обаче не се наблюдават значителни промени – добавената стойност в Марица намалява с 3,6%, в Раковски – с 4,2%, в Сопот – с цели 14%. Това до голяма степен отразява и добрите резултати на малките общини в хода на пандемията, когато спадът на икономическата активност в тях беше значително по-слаб в сравнение с други регионални икономики. Съдейки по силното оживление на индустриалните райони през 2022 г., по всичко личи че при обновяването на данните за регионалните икономики ще бъде отчетен значителен ръст.
Пловдивска област се характеризира с много равномерно икономическо развитие, за разлика от повечето други, където стопанската дейност по-често се концентрира в областните центрове. Очаквано най-голямата общинска икономика е тази на Пловдив, с 4,6 млрд. лв. добавена стойност, но и по-малките общи имат значителни по размер местни икономики – Марица приближава 500 млн. лв. добавена стойност през 2021 г., а с над 200 млн. лв. са и Асеновград, Раковски и Родопи, с над 100 млн. лв. – Карлово, Сопот и Съединение. Относителните равнища на стопанско развитие на три от малките общини са по-високи от това на областния център – в Сопот добавената стойност през 2021 г. достига 16 хил. лв. на човек от населението, в Марица – 15,5 хил. лв., в Съединение – 13,8 хил. лв., на фона на 13,4 хил. лв. в община Пловдив.
От отраслова гледна точка, икономиката на повечето пловдивски общини, в това число тази на областния център е доминирана от преработващата промишленост. В някои от по-малките – Сопот, Марица, Раковски, Родопи – индустрията надхвърля 50% от цялата добавена стойност. Промишлената специализация на пловдивските общини е видима и по водещите фирми в тях, които са сред най-големите работодатели в страната – „ВМЗ“, „Либхер Хаусгарте“, „СКФ берингс“, „КЦМ“.
- Ръстът на инвестициите
През 2021 г. всички общини в състава на Пловдив отчитат значителен ръст на инвестиционната активност, в няколко от тях – трицифрен. Разходите на нефинансовите предприятия за дълготрайни активи се увеличават с цели 272% на годишна база в Кричим и 186% в Лъки, а с над 100% ръст са и Съединение, Хисаря и Калояново. Разбира се, такава бърза възходяща динамика е възможна само в по-малките регионални икономики. Областният център обаче също отчита значителен ръст – 39%, в Марица повишението е с 35%, в Раковски – с 45%. Очаквано, най-много разходи за машини, земя и сгради правят фирмите в община Пловдив – 1,43 мрлд. лв. през 2021 г.,, следвани от тези в Марица (169 млн.лв.), Раковски и Родопи (по 98 млн. лв.) и Асеновград (96 млн. лв.). Отнесени спрямо населението, най-много инвестиции през 2021 г. са реализирани в Куклен (5,7 хил. лв./ човек), както и в Марица (5,3 хил.лв./човек) и Пловдив (5,2 хил.лв./човек). С под 1000 лв. на човек са само три от по-малките общини – Кричим, Карлово и Перущица.
Чуждестранните инвестиции в Пловдивска област са съсредоточени в няколко от водещите общини. Към края на 2021 г. общият размер на чуждите капитали в Пловдив достига 1,42 млрд. евро, в Марица – 259 млн. евро, в Раковски – 116 млн. евро. В относително изражение лидер е Марица, с 8,1 хил. евро на човек от населението, следвана от Раковски (4,6 хил. евро/човек) и областния център (4,2 хил. евро/човек). Повечето общини регистрират ръст на чуждестранните инвестиции, като той е най-видим в Пловдив – 14% на годишна база.
Пловдивските общини се характеризират и с висока степен на усвояване на средства от европейските фондове. Общата сума на използваните европейски средства в Хисаря достига 5,2 хил. лв. на човек от населението за целия период от 2007 г. до средата на 2023 г., в Кричим – 4 хил. лв./човек, Асеновград - 3,1 хил. лв./човек, а с над 2 хил. лв./човек са и Раковски, Съединение, Стамболийски, Лъки. Най-често тези средства се инвестират в подобряване на местната инфраструктура.
- Високата заетост
Преброяването на населението от 2021 г. ни позволява поглед към цялата заетост на общинско ниво. Сред пловдивските общини заетостта до голяма степен следва икономическата активност – в община Пловдив работещите са 69% от населението на 15-64 години, в Сопот – 67%, в Родопи – 65%, в Раковски, Марица и Куклен – по 62%. Най-ниска е стойността на показателя в Кричим (49%) и Садово (50%), но и дори в тези по-слабо развити местни пазари на труда заетостта е относително висока спрямо други части на страната.
Повсеместното възстановяване на пазара на труда води до значително свиване на безработицата в пловдивските общини. Само една община – Кричим – отбелязва повишение на регистрирания от Агенция по заетостта коефициент на безработица, при това с 0,5 пункта между 2021 и 2022 г, а в Лъки и Перущица той остава без промяна. Най-голям спад регистрира Брезово – с 4 пункта, както и Калояново, Садово и Раковски, където спадовете на безработицата са с по 1,6 пункта. Разликите между отделните общини обаче остават значителни – докато в Пловдив делът на безработните вече е 2,5% от населението в трудоспособна възраст, а в Сопот – 2,8%, то в Брезово той е 14,5%, в Кричим – 11,3%. Значителни остават и разликите в средните заплати, като най-високи са те в Пловдив (1405 лв. средно месечно към 2021 г.), Марица (1514 лв./месечно) и Куклен (1549 лв./месечно).
Пловдив е и сред регионите на страната с най-активна ежедневна трудова миграция. Всеки ден община Пловдив приема 34,4 хил. работници от други общини, Марица – 5,6 хил. души, Раковски – 2,3 хил. души. Процесът е двупосочен – както голям брой работници пътуват всеки ден от областния център към индустриалните предприятия в малките общини, така и мнозина пътуват към работните си места в добре развития сектор на услугите в града. Най-големият „донор“ на работници е Родопи, където 58% от заетите работят в друга община, както и Куклен, където делът им е 51%. Засилената трудова миграция в района означава, че инвестициите в свързаност между областния център и околните индустриални общини са от особено голямо значение за Пловдив.
- Водещото средно образование
Сред особеностите на пловдивските общини е и нетипичната за най-развитите икономически центрове образователна структура. Делът на висшистите сред населението на 7 и повече години (според класификацията на преброяването) е над 20% единствено в Пловдив (35%) и Родопи (22%), а в половината общини е дори под 15%. Същевременно и дяловете на хората с основно и по-ниско образование не надхвърлят 50% в нито една община. Основна роля има средното образование, като в повечето общини делът му гравитира около 50%, в Сопот – цели 61%. Това до голяма степен е резултат от структурата на икономиката и фокуса в промишлеността, която не създава много голямо търсене на кадри с висше образование, но може да се превърне в пречка пред развитието на икономика на услугите, особено във високотехнологичната сфера. В няколко от по-малките общини неграмотността остава проблем, като в Перущица неграмотни са цели 6,5% от населението на 9 и повече години, в Раковски – 3,9%, в Брезово – 2,7%.
Ако оставим настрана областния център, постиженията на учениците не са особено високи. На последния зрелостен изпит по български език и литература учениците в община Пловдив постигат относително висок резултат от Добър 4,15, тези в Карлово и Сопот – равен от Добър 3,55, но всички останали общини със средни училища са със среден успех под Среден 3. Сходно е разпределението на резултатите на външното оценяване по математика след седми клас, където учениците в Пловдив постигат 42 точки средно от възможни 100, тези в Родопи и Асеновград - по 31, но всички останали общини са с под 30. Причина за това е и концентрацията на водещите училища в областта в община Пловдив, но подобренията на училищното образование е сред ключовите предизвикателства пред развитието на района.
- Демографският потенциал
На фона на останалите части на страната, между двете преброявания повечето пловдивски общини отбелязват относително малък спад на населението. Тук е и една от петте общини, при които има ръст – Родопи, чиито население се е увеличило с 0,3% между 2011 и 2021 г. На ръба са и Марица (0,9% спад), Раковски (1,8% спад) и Куклен (2,4% спад), а областният център губи 5,5% от населението си. Очаквано естественият прираст почти навсякъде е отрицателен, но има значителни разлики между отделните общини – докато в Пловдив той е -4,2‰, в Сопот и Раковски – по -5‰, то в Калояново и Хисаря надхвърля -22‰. Повече от половината общини в състава на Пловдив са с положителна нетна миграция, като в областния център механичният прираст достига 11‰ през 2022 г., в Родопи – 7,4‰. Сред значителните демографски предимства на областта е и по-ниското застаряване и високият дял на трудоспособното население, който в община Пловдив достига 65%.