Пет тренда за икономиката на Стара Загора
Икономическата история на област Стара Загора до голяма степен е свързана с два особени сектора на индустрията – енергетиката и производството на оръжие. Преди началото на кризата областта беше с едни от най-добрите икономически показатели в страната – от пазара на труда и заетостта, през ръста на добавената стойност и заплатите до образователните постижения, и често бе сочена като един от по-специфичните, но безспорно успешни модели на регионално развитие в страната. Бъдещето ѝ обаче изглежда несигурно, най-вече в резултат на водения от ЕС преход към нисковъглеродна икономика, която налага големи трансформации на основния двигател на старозагорската икономика. Големият въпрос, който седи днес пред областта е дали бизнесът и работната ѝ сила са достатъчно гъвкави, за да се адаптират в новите условия и да се възползват от новосъздадените възможности, за да запазят днешните високи нива на местно икономическо развитие.
- ЗАБАВЯНЕТО НА РАСТЕЖА
На фона на бурния икономически ръст в останалите водещи икономически центрове през последните няколко години, Стара Загора се намира в период на стагнация и дори свиване на брутния вътрешен продукт. Това е провокирано от спада в индустрията, докато в сферата на услугите се наблюдава растеж. Въпреки това, областта остава с най-високия относителен БВП в страната след столицата – 16,3 хиляди лева на човек през 2019 г., но това обстоятелство най-вече отразява много високата добавена стойност на енергийния сектор. На същия извод навеждат и относително високите равнища на бедност и материални лишения в областта на фона на брутния вътрешен продукт, съчетани с високите средни заплати – с работата в енергетиката и свързаните с нея дейности идва и висок жизнен стандарт, който останалите отрасли на старозагорката икономика надали могат да предложат. Сравнението с други области с индустриален профил също е показателно – докато Габрово и Пловдив имат подчертано възходяща траектория на развитие, то в Стара Загора тенденцията е обратната.
Интересно е да отбележим също, че според изследването „Икономическите центрове в България“ на ИПИ областта е единствената, в която има разположени цели три отделни икономически центъра – самата община Стара Загора, Казанлък и Раднево/Гълъбово, всяка една със собствен фокус и профил на икономиката, което в немалка степен поставя под съмнение разглеждането на областта като монолитно цяло. Въпреки това, голяма част от бъдещото ѝ развитие е свързано с динамиката на енергийния сектор и успеха на „зелената“ му трансформация, който далеч не е гарантиран, но може да застраши хиляди работни места в областта.
- РЕКОРДИТЕ НА ПАЗАРА НА ТРУДА
На пръв поглед, област Стара Загора е сред шампионите на пазара на труда. Въпреки че през 2015 г. коефициентът ѝ на безработица е малко над средния – 9,7%, спрямо 9,1% за България като цяло – то 5 години по-късно той се е свил до едва 1,4%. Същевременно заетостта достига 74,7%, или почти 5 пункта над средното за страната. Това би означавало, че (почти) всички, които искат да имат работа успяват да намират такава, а местният пазар на труда не успява да запълни всички свободни работни места. Това твърдение е вярно за немалка част от областта – според последните данни за ежедневната трудова миграция Раднево и Гълъбово привличат работници дори и от съседната Сливенска област. Същевременно обаче данните, които публикува Агенция по заетостта очертават големите неравенства в рамките на областта. На изток от град Стара Загора е община Братя Даскалови, където към края на 2019 г. регистрираните в бюрата по труда безработни са били 28% от трудоспособното население, а на север са Гурково и Николаево, където показателят достига 16% и 33%. Тези разлики ясно демонстрират, че дори и наличието на няколко силни индустриални центъра далеч не е достатъчно за да осигури подходяща заетост за всички, а в редица общини проблемите на пазара на труда остават значителни, въпреки доброто представяне на областта като цяло.
- НЕРАВЕНСТВАТА В ЗАПЛАТИТЕ
Големите разлики между отделните общини в състава на Старозагорка област личат ясно и в разпределението на заплатите в тях. Най-напред от останалите е Гълъбово – общината, която приютява голяма част от енергийните мощности в областта и съответно съсредоточава повечето си заетост в енергийния сектор. На опашката пък остават четири общини – Братя Даскалови, Мъглиж, Николаево, и Опан, където за 2018 г. средните брутни заплати на наетите се задържат под 750 лева месечно. Разслоението като цяло е значително, като ясно си личат и общините с по-динамичен производствен сектор, най-вече Казанлък. Благодарение на това, както заплатите на наетите, така и доходите на домакинствата растат с по-бавен от средния за страната темп. Интересно е да се отбележи също, че динамиката на заплатите изостава и зад темпа на покачване на производителността на труда в областта, което говори за допълнителни неефективности във функционирането на местния пазар на труда.
- ОСОБЕНОСТИТЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО
До голяма степен Стара Загора е „средната“ област на България – много от макроикономическите ѝ показатели се приближават до средните за страната стойности. Чувствително по-нисък обаче е делът на населението на 15-64 годишна възраст с висше образование – едва 20% за 2019 г., на фона на 28% средно за страната. Това до голяма степен е очаквано, доколкото високите дялове на работниците със средно и професионално образование е характерен за областите с индустриален фокус. Неизбената бъдеща икономическа трансформация на областта обаче би могла и да се насочи в посока на по-широко застъпване на високите технологии, където достъпът до възможно най-голям брой висшисти, особено с технически профил, е от особена важност. Повод за притеснение е и постепенния ръст на населението с основно и по-ниско образование, до 19% за 2019 г. спрямо 15% само три години по-рано. Същевременно, няма видими проблеми с училищното образование – постиженията на учениците на както на зрелостните, така и на изпитите след седми клас са близки до средните за страната, а обхватът на системата е чувствително по-добър, като записани през 2019 г. са били 91,4% от децата в прогимназиална възраст, на фона на 86,6% средно за страната. Вероятно част от проблема с висшистите се корени и в невъзможността на Тракийския университет да задържи голяма част от завършващите студенти, в резултат на конкуренцията както на столицата, така и на по-близкия Пловдив.
- ГОЛЯМОТО ЗАМЪРСЯВАНЕ
Предвид особеностите на местна икономика и ролята на енергетиката, няма как да се бъде обърнато внимание и на замърсяването на въздуха; в крайна сметка, то е сред основните пречки пред подобряването на качеството на живот за немалка част от населението на областта, особено в Гълъбово. През последното десетилетие Стара Загора е неоспорим лидер по въглеродни емисии сред областите в страната, с между 3,5 -5 хиляди тона въглероден диоксид на квадратен километър годишно. За сравнение, тази стойност е 4 пъти по-висока от тази на столицата с цялото ѝ замърсяване и малка територия, и почти 15 пъти по-висока от средните за страната стойности, които гравитират между 350-400 тона. Останалите показатели на областта са добри – генерираният битов отпадък е близо до средните стойности с 412 кг на човек годишно, а 86% от него се третира или рециклира. Въпросът за чистотата на въздуха обаче тепърва ще е сред водещите теми в дебата за бъдещото развитие на областта, а решението му е пряко обвързано със съдбата на въглищните електроцентрали.
автор: Адриан Николов